HYACINTY PROVONÍ BALKON I ZAHRADU

In Okrasná zahrada by walsla

Mezi první kytičky, které si lze brzy na jaře vypěstovat doma v květináči za oknem, patří hyacinty.
Lze je pořídit již v lednu či v únoru – hyacint totiž patří mezi květiny, které jsou právem považovány za posly jara. A  v obchodech s  květinami je seženete již od listopadu.
Pokud je vám líto, že po  odstranění vánočního stromku zmizí veškerá vůně z obývacího pokoje, pak jsou hyacinty pro vás jako stvořené. Při nákupu hyacintů by pro neznalého člověka mohlo zůstat tajenkou, jakou barvou tyto květiny vykvetou, ale zkušení pěstitelé vědí, že budoucí barva květu hyacintu se shoduje s truhlíkem, ve kterém jej koupíte. Růžové hyacinty se prodávají v růžovém truhlíku, fialové ve fialovém a tak dále. Jinak si lze ale vybrat i z dalších barev, jako jsou třeba oranžová, červená či smetanová.
A jak je pěstovat?
Rozkvetlý hyacint si můžeme přinést z obchodu, nebo si ho vypěstovat sami doma. Správná půda pro jejich pěstování je lehká a propustná, bohatá na humus. Pro rychlení jsou nejlepší větší cibulky. Hyacinty se rozmnožují rozmnožovacími cibulkami. Ty se rychlí ve vodě ve sklenicích, nebo v zemi v květináči. Cibulky vysazujeme špičkou nahoru, přikryjeme je a na šest až osm týdnů dáme do chladnější místnosti.Když se objeví poupata, rostlinky umístíme do pokoje a další týden necháme zakryté.Na světle a teple pak hyacint nádherně rozkvete. Kvete zhruba 21 dnů a nevyžaduje zvláštní péči, stačí jej jen pravidelně zavlažovat.Po odkvětu ho přestaneme zalévat.
Až se „zatáhne“, tedy květ a listy zežloutnou a opadají, vyjmeme ho, očistíme a uskladníme na suchém místě.