Náprstník – krásný, léčivý i jedovatý

In Okrasná zahrada by walsla

Náprstník (Digitalis) je dvouletá (někdy i víceletá), jedovatá bylina – pro svou krásu u zahrádkářů značně oblíbená. České jméno náprstník je odvozeno od typického tvaru květů podobných náprstku. (Podobně vzniklo i latinské jméno od slova digitus – prst.)

První rok vytváří přízemní růžici listů, druhý rok dorůstá lodyha do úctyhodné výšky od 60 až do 180 cm. Na svém vrcholu nese květenství s květy v barvě růžové, červené až fialové, bílé nebo žluté. Kvete v květnu až srpnu a její poupata se rozvíjejí postupně, odspoda.

Plodem je tobolka s velkým množstvím semen, díky nimž se snadno množí. Semena vyséváme na jaře – vysévat je můžeme do nádob i přímo na stanoviště. Pokud ponecháme na rostlině květenství až do otevření plodů, dochází k samovýsevům. V prvním roce na podzim, kdy bylina vytvoří růžici listů, jej pak můžeme přesadit na zvolené stanoviště

Náprstník je žádaná léčivá rostlina, sušené listy se používají k přípravě tinktury či nálevu, pro velkou jedovatost se však nedoporučuje používat přípravky amatérsky.

Jak jej pěstujeme?

Náprstníkům vyhovuje polostinné až slunné stanoviště. Dává přednost vlhkým, propustným, slabě kyselým půdám.

U vytrvalých druhů po odkvětu odstřihneme zbytek květenství těsně nad listovou růžicí a příští rok vytvoří rostlina květenství nové.

Je citlivý na silné mrazy bez sněhové pokrývky.