Řez rybízového keře

In Okrasná zahrada, Ovoce, Poradna by walsla

Pokud se o rybízové keře v současném podzimním období dobře postaráme, můžeme si bohatou úrodu vychutnat i v příštím roce. Rostliny ocení, když je přihnojíme a ještě před zimou nasteleme, ale hlavně potřebují seříznout.

Rybíz lze přitom řezat již po sklizni úrody, pokud jsme to ale nestihli, nemusíme si zoufat – ještě vhodnější termín je v době vegetačního klidu, přičemž začít můžeme už poté, co opadne listí. Pokračovat můžeme dokonce i během zimního období až do začátku vegetace, ne však po 15. březnu. Nezapomínejme, že cílem řezu je vytvarovat korunky stromků.

Pokud je nyní na podzim vysadíme, seřízneme keříkům jednoleté výhonky na dvě až tři poupata. Ostatní odstraníme tak, aby zbylo pět až šest výhonků. Ty by měly být rozložené symetricky, aby si vzájemně nepřekážely. V dalším roce počet těchto výhonků ještě snížíme, a to na tři až čtyři, další rok necháme o pět až šest jednoletých výhonků více a ve třetím roce postupujeme stejně, přičemž počet tříletých výhonků regulujeme tak, aby jich na zdravém keříku bylo minimálně pět.

Na konci třetího roku má být po podzimním řezu na jednom rybízovém keříku tento stav: tříletých výhonků 3 až 5, dvouletých 5 až 6, jednoletých 5 až 6.

Všech výhonků bychom měli nechat asi 6 až 7, potom tento počet řezem už jen zachováváme. Budeme-li řezat pravidelně, už ve třetím roce po vysazení se dočkáme skutečně bohaté úrody.

Související články