Bojujte s podzimní únavou

In Poradna, Příroda, Zajímavosti by walsla

Podzim působí na většinu lidí negativně a depresivně. Nejenže je obdobím vyššího výskytu chřipek a nachlazení, ale přináší i únavu. Nepoddávejte se jí a dobijte si energii. Přečtěte si praktické rady, jak podzimní únavu odbourat!

Dny se zkracují, do Vánoc ještě daleko, vzpomínky na letní dovolenou pomalu mizí v nedohlednu, venku sychravo, je málo slunce a vy nemáte náladu ani energii na to, cokoliv dělat. Natož plnit příkazy šéfa a pracovat minimálně na 110%. Nejen tyto situace mají vliv na podzimní únavu. Jak vrátit energii, o kterou jste se začínajícím podzimem přišli?

Pohyb – cvičením se vyplavují endorfiny, známé jako hormony štěstí. Proto je v podzimním období víc než nutné zvýšit pohybovou aktivitu. Zajděte si do fitka, na zumbu, jógu, nebo si vyjděte do přírody na procházku.

Relaxace – v době zvýšené únavy je třeba hodně odpočívat a relaxovat, aby se tělo lépe dobíjelo. Skvěle zabírá sauna, masáže nebo vířivka. Velmi důležitou pro regeneraci organismu je doba spánku, která by měla být minimálně 8 hodin.

Strava – přestože studené počasí láká ke zvýšenému příjmu tučných a sladkých jídel, nenechte se zlákat a dopřejte svému jídelníčku tepelně upravenou zeleninu, luštěniny a vydatné zeleninové polévky.

Tekutiny – pitný režim je důležitý nejenom v letních parnech, ale v průběhu celého roku. Dospělý člověk by měl během dne vypít kolem 2,5 litru tekutin. Nejideálnější je voda, ovocné šťávy nebo i zelené čaje bez cukru

Vitamíny – ideální na podporu energie jsou vitamíny přírodního původu, tedy různé ovocné nebo zeleninové šťávy. Zvyšte i příjem citrusů. Na únavu zabírá vitamín B5 (kukuřice, slunečnicová semínka, mléko), C (ovoce zelenina), železo (hrozinky, játra, špenát) a hořčík.

Barvy – jděte proti podzimní šedi barvami! Pořiďte si na pracovní stůl nějakou výraznou barevnou květinu – žlutou, zářivě zelenou nebo červenou. Barvami oživte i svůj šatník. Nejen že rozzáříte sebe, ale potěšíte oči kolegů.

Pokud jste už všechno vyzkoušeli a únava vás neopouští, může se jednat o únavový syndrom. V tomto případě je potřeba se poradit se svým lékařem.

Související články