Zvonkovec – ozdoba vřesovišť

In Okrasná zahrada, Příroda by walsla

Tento opadavý keř pochází z Asie, na jaře ozdobí zahradu květy ve tvaru lampiónků a na podzim zase krásně zbarvenými listy – zvonkovec, známý také jako boubelík velkokvětý, platycodon či enkiant.

Roste pomalu a dorůstá do výšky dvou až tří metrů. Starší kusy jsou nepravidelně rozvětvené, s typickým přeslenitým uspořádáním větévek, které jsou zabarvené lehce do červena. Vyhovuje mu polostinné až sluneční, ale vlhké místo, chráněné před větrem, v Česku je tato bylina mrazuvzdorná.

Kořeny bývají těsně pod povrchem, doporučuje se proto nastlání půdy vrstvou drcené kůry – ta poslouží jako ochrana před zaplevelením, ale i před prudkým sluncem.

Zvonkovec má rád velmi kyselý substrát, proto je vhodným společníkem k rododendronům, azalkám a dalším rostlinám vhodným do vřesovišť.

Elipsovité listy mají výraznou zelenou barvu, která se na podzim mění na žlutou, oranžovou až ohnivě rudou. Obvykle v květnu vyrůstají z ramen listů na loňských výhoncích soukvětí drobných květů. Tvarem připomínají malinko konvalinky a na keříčku vydrží hodně dlouho. Jsou oblíbenou stravou pro včely.

Související články