Co o dýni možná nevíte:
* Dýně neboli tykev pochází ze Střední Ameriky. Dochovaná semena pocházejí z období 5000 př. n. l., patří tedy mezi nejstarší kulturní plodiny.
* Obsahuje například hořčík, draslík, sodík, beta karoten, vlákninu. Semínka jsou bohatá zejména na zinek.
* Dýně můžete skladovat 3 až 4 měsíce, chce to ale suché a chladné místo s teplotou kolem 10 stupňů Celsia.
* Zralou dýni poznáte podle stopky. Ta by měla být zdřevnatělá s prasklinkami. Slupka by měla být nepoškozená, tvrdá a matná.
* Ke každému jídlu se hodí jiné druhy dýní, nejchutnější jsou tykev turek, žaludová nebo pravidelná Hokkaido.
* Indiánské dýňové kouzlo – v Americe konzumují dýně nejen o Halloweenu, ale hlavně o národním svátku Thanksgiving, jeho historie sahá do dob kolonizace – tehdy indiáni nově příchozím osadníkům představili kouzlo: dýni – a ta je zachránila před hladem.

