Kopřivěnka psí

In Okrasná zahrada by walsla

Kopřivěnka psí (Coleus canina) – zná ji snad každý pejskař. Jde o rostlinku s modrými květy, jejíž zápach vadí především psům a kočkám, naopak pro člověka je vůně, která z ní vychází příjemná. Patří mezi hluchavkovité rostliny, které produkují silice, jež svůj odpudivý účinek na zvířata rozvinou přibližně dva týdny po vysazení.

Pěstuje se jako pokojová rostlina na světlém místě s možností letnění. Tato jednoletá rostlina s jemnými chloupky na listech miluje sluníčko, ale snese i polostín. Můžeme ji pěstovat v květináči nebo přímo v záhonu a jednoduše rozmnožovat odřezky kořenů.

Dorůstá do výšky asi 60 centimetrů. Rostlina se musí vysadit ve větší skupině, aby pro kočky nepříjemná vůně dosáhla náležité intenzity. Minimem jsou dvě rostliny na metr čtvereční. Odpuzující rostliny jako je kopřivěnka psí (Coleus canina, syn. Plectranthus caninus), by měly kočky udržet dál od takových míst, jako je dětské pískoviště. Kopřivěnka produkuje silice, jež svůj odpudivý účinek na zvířata rozvinou přibližně dva týdny po vysazení. Za větrného počasí má vůně rostlin v jejich těsné blízkosti nižší intenzitu. Není mrazuvzdorná.