Rozkvetou už během prvního roku

In Okrasná zahrada by walsla

Víte, z kterých kvetoucích trvalek se budete těšit už v prvním roce. Na trhu se objevily jen před časem a my vám pár z nich představíme.

Zahradní květiny se dělí podle životního cyklu na letničky, dvouletky a trvalky. Ty první zdobí zahradu od jara až do podzimu. Během jedné vegetační sezony vyklíčí, vyrostou, rozkvetou a vytvoří semena. Uzavřou tak jeden vegetační cyklus od semene po semeno. Trvalky vydrží na jednom místě několik let, nepříznivé zimní období překonají ve formě mrazuvzdorných kořenů nebo hlíz. Často nekvetou v prvním roce a na přechod do generativní fáze, tedy na vytvoření květů, potřebují jarovizaci – období chladu (vystavení semen či cibulí přesně stanovené teplotě po určitou dobu).

Toto klasické dělení platí pro tuzemské druhy. Během staletí k nám postupně doputovaly z teplejších oblastí mnohé trvalky, které se v tuzemských podmínkách pěstují jako letničky. Jsou citlivé na mráz, a proto naše zimy nepřežijí. Některé mohou přezimovat ve formě mateřských rostlin (muškáty), jiné se každoročně vysévají vždy na jaře. Možná vás překvapí zjištění, že gazánie (říká se jí i sluneční květina), kraspedie kulovitá či rudá šalvěj jsou v přírodních podmínkách víceletými rostlinami až trvalkami. Mnozí je označují jako nepravé letničky.

Nemusíte čekat do příštího roku – Některé květinářské společnosti seznámily trh s trvalkami, které kvetou již během prvního roku. Jde o odrůdy a formy, které k rozkvětu nepotřebují chladové období, kvetou již během prvního roku po výsevu. Mezi takové patří orlíčky “Swan F1”, levandule “Lady”, náprstníky, rozrazil či kokarda.

Rostliny je třeba zasít brzy na jaře, nejlépe v únoru až začátkem března, abyste do začátku léta vypěstovali dostatečně velké sazenice. Pouze ty jsou schopny kvést už v prvním roce. Bonusem je, že vydrží na záhonu i v dalších letech.