Kam se zelení v bytě?

In Květiny, Okrasná zahrada, Poradna, Příroda by walsla

Tento problém řešil určitě každý z nás: stejnou rostlinku, kterou máte doma v obýváku, u vašich známých kvete, ale u vás se mu nedaří. Vrtá vám v hlavě, jak je to možné? Příčinou mohou být světové strany.

Pro pěstování kytek je důležité jedno pravidlo: čím má rostlina světlejší listy, tím je náročnější na světlo. Například panašované listy budou mít výraznější kresbu, když budou růst na slunné straně. Když rostlinu přendáme na tmavší místo, zareaguje tak, že začne vytvářet více chlorofylu (fotosyntetické pigmenty) – aby na něj zachytila co nejvíce paprsků, a proto zezelená.

JIŽNÍ STRANA  – Na jižní okno se dávají rostliny s nejvyššími nároky na světlo. Dařit se tam bude citrusům, ale především sukulentům a kaktusům. Ale pozor – mohou se přehřát okenní skla, což bude mít za následek spálení listů, a tak rostliny ochráníme zastíněním. A které kytky se hodí na jižní stranu? Třeba:

Stepní hvězda (Pachypodium) – nejčastěji se pěstují tři druhy této exotické rostliny, které při správném pěstování kvetou téměř všechny. Jednotlivé druhy se liší tvarem a množství listů, které připomínají listy oleandru. Kmen má trny a může dorůst do výšky jednoho metru. Stepní hvězdy vyžadují humózní substrát stejně jako kaktusy, vydatnější zálivku, a to zejména v létě. V době vegetačního klidu zaléváme mírně. Rostlina obsahuje jedovaté látky.

Sloní noha (Beaucarnea recurvata) – Tento název dostala rostlina díky hrubšímu kmeni ve spodní části. Na konci kmene, kde se zužuje, jsou elegantní tmavě zelené listy. Rostlina patří k sukulentům, a tak nepotřebuje příliš mnoho vody, v létě ji stačí důkladně polít, nechat přeschnout a až potom zase polít. V létě může být i venku, ale nesmí na ni pršet. V zimě ji vyhovuje stanoviště s teplotou kolem 10 stupňů Celsia a minimální zálivka. Je vhodné na jaře dlouhé kmeny seříznout, pak se kytka rozvětví. A nebojte se – usychání spodních listů je běžné.

Aloe – Může dorůst do výšky 50 až 100 cm. Na pěstování jsou nenáročné, v období vegetace je pravidelně zaléváme, ale nepřeléváme, substrát necháme vždy přeschnout. V zimních měsících při nižší pokojové teplotě zaléváme méně. Velmi oblíbená pro svou odolnost je aloe stromovitá, aloe kapská má zase na svém kmenu dekorativní růžice. Při zalévání aloe musíme dávat pozor – voda nesmí zůstat mezi listy, jinak rostlina zhnědne a začne hnít.

Dužnatka (Echevérie) – Tvarem listů připomíná trochu skalničky. Dužnatka má stříbrnou barvu, mnohdy až do červena, někdy s červeným okrajem a je uspořádaná do růžice. Začátkem léta se objevují žluté, oranžové nebo rudé květy. V létě můžeme dát rostlinku ven, v zimě přezimuje při nižší teplotě od 5 do 10 stupňů Celsia. V tomto období ji zaléváme málo. Rozmnožujeme ji odřezky listů. Zásadně nezaléváme do růžic.

Druhy, které se ještě hodí na jižní stranu: citrusy, ananas, ibišek čínský, africká kopřiva (koleus), kana indická, oliva, agáve, kolopejka (kalanchoe), pryšec, růžicovka (eonium).

Související články