Kouzelný svět bromélií

In Květiny, Okrasná zahrada, Příroda, Zajímavosti by walsla

Významnou skupiny bromélií tvoří takzvané tilandsie (Tilandsia). Jde o velmi bohatý rod, který tvoří z velké části epifytické druhy – ty rostou obvykle v korunách vysokých stromů, případně na skalách a prudkých svazích.

Typickým znakem těchto rostlin je, že živiny i vlhkost získávají ze vzduchu. Jejich listy jsou pokryté drobnými šedivými šupinkami, které rostlinu chrání před přehřátím a také zvládají absorbovat vlhkost vzduchu. Kořeny tilandsií se většinou vyvinou jen minimálně, rostlinu udržují na kůře stromů či povrchu prudkých skal.

Tilandsie můžeme vidět ve specializovaných sbírkách, ale prodávají se často i v květinářstvích. Některé druhy se pěstují tak, že se připevní na kousek kůry či větve. Na to postačí jen kousek drátku nebo dobré lepidlo. Takto upraveným tilandsiím se daří nejlépe v prostoru s dostatkem rozptýleného světla a hlavně s vysokou vlhkostí vzduchu. V ideálním případě se pěstují ve sklenících, obvykle nad vodní hladinou nebo v květinových výlohách. I další druhy bromélií se často pěstují v domácích podmínkách.

Kromě tilandsií to bývají nejčastěji rody Guzmania, Cryptanthus, Vriesea, Aechmea či Neoregelia. Řada z nich totiž vytváří úchvatná soukvětí a právě v tomto období se často mění i barva listů. Zmíněný jev řadí bromélie do skupiny velmi atraktivních rostlin. Udržet při životě takovouto bromélii není ani v domácích podmínkách nijak složité. Naopak mnohem těžší je v bytových podmínkách vyprovokovat některé druhy k opakovanému květu.

Svět bromélií však představuje i mnoho méně známých druhů, které jsou stejně zajímavé jako jejich známější příbuzné. I v rámci této jediné čeledi lze pozorovat obrovské rozdíly v jejich vzhledu. Zatímco některé druhy tilandsií dosahují v dospělosti stěží několik centimetrů, na strmých svazích And rostou až 10 metrů vysoké kusy druhu Puya raimondii. Mezi broméliemi lze najít rovněž zajímavé užitkové druhy. Z listů některých druhů se získávají mimořádně pevná vlákna používaná k výrobě sítí, stonky jiných druhů se používají k výrobě zátek.

Související články