Pan Mirek Štrunc nám poslal obrázek krtonožky.
Možná by se někdo z vás také rád se svým malinkým sousedem žijícím většinou v podzemí trošku seznámil.
Krtonožka obecná (Gryllotalpa gryllotalpa), která žije v našich krajích, je příslušníkem rovnokřídlého hmyzu – tento rod obsahuje přes 50 druhů.
Název Gryllotalpa je složenina dvou slov: gryllus je cvrček, talpa krtek.
Sameček vyluzuje třením předních křídel o sebe hlasitý cvrkot, jímž láká samičku. Krtonožky mají velké přední nohy podobné krtčím upravené pro hrabání v zemi – rozrývají půdu, živí se dravě, žerou hmyz a jeho larvy i kořínky rostlin, na nichž pak působí škody také při svém hloubení chodbiček.
Tělo (sameček 35 – 40 mm, samička 40 – 60 mm) má krtonožka hnědé, pokryté jemnými chloupky. Je to vlhkomilný hmyz žijící ve svých podzemních chodbičkách, na povrch vylézá jen v květnu a červnu (hlavně v noci) při páření. Tehdy ji také můžeme zahlédnout, když po setmění létá, může se dostat i do domu, kam ji přiláká světlo. Umí dokonce i plavat.
Samičky snášejí do podzemního kulatého hnízda s hladkými stěnami několik set vajíček a pečlivě se o ně starají. Malé larvy – nymfy se vylíhnou po několika týdnech, ale rostou velmi pomalu, zimu přečkají v podzemí a svou přeměnu dokončují až na jaře dalšího roku.