PAULOVNIE – strom, který rychle roste

In Příroda, Zajímavosti by walsla

Paulovnie (Paulownia) je kvetoucí listnatý strom, který neobyčejně rychle roste a dosahuje výšky kolem 20 metrů. Kmen má rovný, dobře viditelný až do horní části široké koruny. Větve v dolní a střední části koruny jsou převážně vodorovné, v horní  části směřují nahoru. Kůra je celkem hladká, barva od šedé do hnědošedé.

Listy má velmi rozměrné (15 – 30 cm), oválné až srdcovité, shora mátového typu, tmavě  zelené a sametové, pokryté krátkými chloupky, zespodu šedé, plstnaté. Velké květy mají tvar náprstku či zvonku a vně jsou světle fialovomodré, uvnitř se žlutými proužky. V Evropě kvete v květnu, a to ještě před olistěním. Plody jsou tobolky o délce do 4 centimetrů, široké 1,5 – 2 centimetry, bývají zpočátku zelené, poněkud lepkavé, s dozráváním dřevnatí, postupně se jejich barva mění na šedohnědou. Navíc obsahují množství drobných semen.

Jde o velmi odolnou rostlinu. Dokáže přežít i požár, protože jsou její kořeny schopné regenerace a vyženou nové větve. Je odolná vůči znečištění půdy a není náročná na její typ. A právě proto se řadí mezi takzvané pionýrské rostliny – obohacuje půdu dusíkem, zabraňuje svými kořeny erozi. Nesnáší stín jiných stromů, daří se jí, pokud je převyšuje.

Související články