a clump of daylilies, or Hemerocallis, ready for division into multiple pieces

Ještě jednou DENIVKY

In Květiny, Nezařazené, Okrasná zahrada, Poradna, Příroda by walsla

Hurá do květináčů

Většině druhů  denivek se daří i v nádobách, a to pokud mají dostatečně výživnou půdu a dost vláhy. V tomto případě si vybíráme druhy s nižším vzrůstem nebo maximálně středně vysoké kultivary, aby se jejich stonky moc neohýbaly a aby se v silném vetru nepolámaly.

Vysadíme je do květináče, který je v horní části širší, abychom je mohli při dělení snáze vyndat. Nádobu naplníme zahradním substrátem a promícháme s trochou zahradního kompostu nebo organického hnojiva. Rostlinám poskytneme dost vláhy, potřebují je především kořeny, vyschnout by neměl ani kompost. Na jaře rostliny přihnojíme koncentrovaným hnojivem s obsahem dusíku a v hnojení pokračujeme přidáním draslíku v době, kdy začnou rašit poupata.

Dělení rostlin

Přehuštěné liliovky na záhoně poté, co odkvetou, rozdělíme, čímž zvýšíme jejich životaschopnost a poskytneme jim čas zakořenit před příchodem zimy. Jednotlivé trsy lze rozdělit dvěma vidličkami obrácenými k sobě vyklenutou částí. Vysadíme je do vlhké půdy obohacené o zahradní substrát s kompostem. Vhodná doba pro dělení je srpen. Trsy rozdělíme nejlépe tak, že je celé vykopeme. Rostlinu budou mít v zimě dost času na to, aby zakořenily, a v létě pak zase rozkvetou.

A co k nim vysadit?

Liliovky jsou působivé, když rostou ve větší skupině nebo když v záhoně doplňují vyšší rostliny. Jejich dlouhé a štíhlé listy jsou v kontrastu s rozložitějším listem jiných druhů květů – dobře se doplňují s pivoňkami a dlužichami. Jejich nápadné, liliím podobné květy poutají pozornost i v sousedství trav jako ozdobnice čínská nebo ostřice.

Související články