ZVONKOVEC – OZDOBA VŘESOVIŠŤ

In Květiny, Okrasná zahrada, Příroda by walsla

Tento opadavý keř pochází z Asie, na jaře ozdobí zahradu květy ve tvaru lampiónků a na podzim zase krásně zbarvenými listy – zvonkovec známý také jako boubelík velkokvětý, platycodon či enkiant.

Pokud máte zahradu vybudovanou v japonském stylu nebo v ní máte alespoň kousek s vřesovištěm, měli byste si do ní tento keřík obstarat. Známých je asi 12 druhů, v našich končinách se vyskytuje nečastěji zvonkovec zvonkovitý (Enkianthus campanulatus).

Keř roste pomalu a dorůstá do výšky dvou až tří metrů. Starší kusy jsou nepravidelně rozvětvené, s typickým přeslenitým uspořádáním větévek, které jsou zabarvené lehce do červena. Vyhovuje mu polostinné až sluneční, ale vlhké místo, chráněné před větrem, v Česku je tato bylina mrazuvzdorná.

Kořeny bývají těsně pod povrchem, doporučuje se proto nastlání půdy vrstvou drcené kůry – ta poslouží jako ochrana před zaplevelením, ale i před prudkým sluncem.

Zvonkovec má rád velmi kyselý substrát, proto je vhodným společníkem k rododendronům, azalkám a dalším rostlinám vhodným do vřesovišť.

Elipsovité listy mají výraznou zelenou barvu, která se na podzim mění na žlutou, oranžovou až ohnivě rudou. Obvykle v květnu vyrůstají z ramen listů na loňských výhoncích soukvětí drobných květů. Tvarem připomínají malinko konvalinky a na keříčku vydrží hodně dlouho. Jsou oblíbenou stravou pro včely.

Jak o ně pečovat
Tento keřík vyžaduje minimální péči, obejde se bez řezu. Řez provádíme jen v případě, kdy potřebujeme odstranit poškozené výhonky, nebo když potřebujeme udržet kompaktnější tvar celého keře. Udělat to musíme co nejdříve po odkvětu, abychom další rok o květy nepřišly. Několikrát během sezony ho můžeme přihnojit hnojivem na kyselomilné rostliny. V suchém období ho musíme zavlažovat.
Díky nepříliš vysokému vzrůstu se hodí zvonovec i pro pěstování v květináčích.

Související články