ODOLNÉ OKRASNÉ DŘEVINY

In Okrasná zahrada, Poradna, Příroda by walsla

Stromy, keře a živé ploty vytvářejí v zahradě jakýsi pomyslný zelený rám. Pokud si vybereme správné druhy, budou dělat radost ještě dlouho. A proč o tom píšeme? Naši redakci navštívili manželé, kteří si hodlají založit ekozahrádku a chtěli se poradit, jak na to.

Při výběru okrasných dřevin bychom měli dát přednost tuzemským druhům, které u nás seženeme a kterým se u nás daří. Čmeláci a včely se zaměřují na jaře hlavně na květy bezu, dřínu či dřišťálu, na podzim je pro změnu vystřídají zase ptáci, které žijí z jejich pestrých plodů. Ale například zlatice prostřední, poskytují hmyzu a ptákům mnohem méně potravy, protože květy těchto okrasných keřů netvoří žádný pyl ani nektar, jsou tak pro ně nezajímavé. Taková zlatice navíc ani nemá plody.

Pokud si naopak zvolíme „domácí“ stromy a keře, budeme mít jistotu, že budou méně náchylné na nemoci a škůdce a také budou v zimě odolnější vůči minusovým teplotám. Před jejich nákupem bychom se měli ujistit, do jaké výšky jednotlivé druhy vyrostou a zda máme pro na zahradě dostatek místy.

Nejlepší čas na výsadbu bývá podzim a právě se blížící jaro.

Keře, které patří mezi nejoblíbenější

Popínavá růže se výborně hodí do smíšených, divoce kvetoucích živých plotů, setkat se s ní můžeme ale i ve volné přírodě podél silnic.

Dřín obecný krásně kvete už od února do března.

Nenáročná na polohu je kalina.

Brslen evropský zase vynikne jak ve skupinové výsadbě, tak i jako solitér, nejhezčí je v době dozrávání pestře zbarveným plodů, díky nim je také snadno rozpoznatelný.

Související články