Co jste chtěli vědět o břečťanu – 2

In Okrasná zahrada, Poradna by walsla

Proč má břečťan, který máme na zahradě, dva různé druhy listů?
V době růstu rostlina vytváří dva druhy listů: na nekvetoucích větvičkách bývají většinou sytě zelené, bílé panašované nebo s bílým okrajem a jsou laločnaté. Na kvetoucích větvičkách se tvoří listy bez laloků a jejich tvar je široce vejcovitý. Ale pozor, rostliny kvetou až v sedmém nebo osmém roce, právě tehdy totiž svou energii soustředí do květů.

Lze břečťan vysadit ke zdi domů?
Jde to, pokud je zeď hladká, pevná a nejsou v ní trhliny, břečťan poškozuje jen staré zdivo, a to tehdy, kdy se z něj odstraňuje. Jeho výhodou je, že udržuje zdi suché a teplé – v zimě působí jako zateplení. Kromě toho vytváří ptákům vhodné podmínky k hnízdění.

Mohou kvůli břečťanu uhynout sousední stromy?
Ne, nemohou. Pořadí je opačné: uhynulý strom může obrůst břečťanem. Ten, pokud roste na zdravém stromu, mu svými kořeny odebírá trochu vláhy a výživy, v koruně stromu listy břečťanu odebírají stromu světlo. Nic z toho ale stromu neškodí natolik, aby vyhynul.

Proč břečťan, který je v nádobě či květináči, v létě slábne?
Na výsadbu do závěsných květináčů je tato popínavá rostlina velmi vhodná. Roste-li však na místě, kam svítí slunce během celého dne a je v jedné nádobě s jinými rostlinami, jsou to pro ni stresující podmínky. V létě totiž potřebuje neustále vlhkou půdu a polostín. Pokud tyto podmínky nemá, její listy ztrácejí lesk i výraznou barvu. V zimě, kdy jsou vnější teploty nízké a světla je méně, se jí lest i barva vrací.

Jak se zbavit břečťanu, který zahltil celou zahradu?
Jednoduchý způsob likvidace neexistuje, kořeny starších rostlin rostou totiž v zemi dost hluboce. Aby břečťan více nevyrostl, je třeba ho důkladně odstranit – dobrým pomocníkem je v tom případě systematicky působící herbicidní přípravek, který se k rostlině dostane listy a pronikne až ke kořenům. Postupně se rozšíří do všech orgánů rostliny a břečťan nakonec odumře. Předtím je však dobré odstřihnout nadzemní části rostliny, aby bez listů nepůsobila v zahradě neesteticky až strašidelně.

Jak zničit červeného pavoučka, který se na břečťanu rád zabydluje?
Břečťan, který se pěstuje jako pokojová rostlina, často napadají roztoče. Listy mu proto dvakrát týdně opláchneme tekoucí teplou vodou, čímž škůdce spláchneme. Rostlinu i potom pravidelně postřikujeme chemickým prostředkem na ochranu rostlin. Tyto produkty je dobré měnit, protože roztoče si na ně umí velmi rychle vytvořit rezistenci.

Related Post