EXOTIKU V ZAHRADĚ NAVODÍ KLANOPRAŠKA ČÍNSKÁ

In Okrasná zahrada, Poradna, Příroda, Zajímavosti by walsla

Schizandra nebo klanopraška čínská pochází z Číny, u nás je známá i pod označením “bobule vitality“. V čínštině se nazývá Wu-Wei-Zi, což v překladu znamená “bylina pěti chutí” – její chuť je totiž zároveň sladká, hořká, slaná, pálivá i kyselá, ta poslední přitom převládá. Podle tradiční čínské medicíny se používají všechny její části včetně kořenů, například pro posílení imunity.

U nás se konzumují hlavně čerstvé nebo sušené plody, ze kterých se dělají i sirupy, kompoty nebo džemy.

Tato opadavá popínavá rostlina dorůstá do výšky až pěti metrů. U nás snáší zimní teploty pod minus dvacet stupňů. Rostlina začíná kvést nenápadnými, voňavými, růžově bělavými květy po polovině května (v chladnějších oblastech v červnu), plody dozrávají v průběhu měsíce srpna či v září. Bobule jsou poměrně velké, tmavě červené, někdy svraskalé, což není na závadu.

Kdo se rozhodne, že chce tuto rostlinu ve své zahradě, musí pro ni vybrat světlé místo s propustnou zemí, navíc se neobejde bez opory. Liána se kolem ní obtáčí v příznivých podmínkách až do výšky deseti metrů. Většinou však v tuzemských podmínkách dorůstá do šesti metrů, první tři roky však roste pomalu.

Mezi její léčivé účinky patří mimo jiné úprava hladiny krevního cukru a cholesterolu, stimulace mozku, zmírnění depresivních stavů, potlačení neuróz a výrazně účinná léčba spontánního denního a nočního pocení. 

Související články