ZAHRÁDKÁŘ V ÚNORU

In Okrasná zahrada, Poradna, Příroda by walsla

° Ve skleníku si můžeme během roku dopěstovat až pět po sobě následujících úrod. Už brzy na jaře začneme vysévat ředkvičky, hlávkový salát červenou řepu. Podmínkou je, aby ve skleníku v době setí nemrzlo.

° Na udržení tepla je potřeba postavit skleník z komůrkového plastu, pomůže i doplňkové přikrytí bublinkovou fólií. Jako zdroj tepla lze použít plynová topná tělesa, solární ohřívače nebo cenově dostupné černé hadice na vodu, která se v nich během dne ohřeje. Hadici umístíme mezi řádky k rostlinám. Pěstitelskou plochu můžeme rozšířit o police, stoly a regály – na ně umístíme výsevní misky, v nichž už nyní můžeme začít s předpěstováním sazenic paprik a jiné zeleniny na jarní výsadbu.

° Bez sněhové přikrývky ohrožují silné mrazy především stálezelené keře a trvalky, které rostou na slunečním stanovišti. Během slunečních dnů se vypařuje z rostlin voda, kterou ze zamrzlé půdy neumějí přijmout, a proto usychají. V případě mrazivé předpovědi počasí beze sněhu musíme přikrýt chvojím nebo slabou netkanou textilií levanduli, šalvěj, juku (dračinku), svatolinu cypřišovou, dlužichu krvavou a stále zelené keře.

° Už v únoru můžeme vysadit růže bez kořenového balu. Půda nesmí být ale zamrzlá, musí být kyprá. Po výsadbě půdu kolem růže zadupeme a zalijeme, nezapomeneme k ní nahrnout 10 až 20 centimetrů zeminy.

° Rododendronům, azalkám, vřesům a vřesovcům se daří v mírně kyselé a rovnoměrně vlhké půdě. Dopřejte jim studenou kávovou usazeninu – zapracováním do půdy udržíte kyselost a dodáte dusík, který obsahuje.

° Pokud je mírné počasí, měli byste ošetřit záhony trvalek. Rostliny, které zimu nepřežily, nahraďte barevnými maceškami nebo primulkami, které jsou vůči mrazům odolné. Vrchní vrstvu půdy opatrně zkypřete, abyste nepoškodili kořeny zbylých trvalek a cibulovin, které se v záhoně nacházejí a které jste na podzim vysadili.

° Na konci zimy bychom měli seříznout kamélie – po této úpravě vypadají lépe zejména mladé rostlinky v nádobách. Odstraníme výhonky, které by svým růstem mohly narušit kulatý tvar keříku. Při prosvětlovacím řezu odstraníme všechny slabé větvičky, a to i ty, které rostou dovnitř koruny nebo se vzájemně kříží. Už od dubna začnou kaméliím vyrůstat nové výhonky, proto je po tomto termínu nestříháme!

Související články