ZKOUŠELI JSTE UŽ ROZMNOŽIT OBLÍBENÝ ANANAS?

In Ovoce, Poradna by walsla

Víte, že si stále více oblíbenu exotickou pochoutku, můžete zkusit doma sami rozmnožit? Jeho listová růžice musí být zdravá a čerstvá. Rozmnožovat bychom měli ananas, který jsme nekoupili v zimě někde venku, plod, a tím i listová růžice, by mohly být namrzlé.

Jak na to?

Potřebujeme samozřejmě plod ananasu a kromě nože, vegetační nádoby také práškový stimulátor, rašelinu a agroperlit. Růžice s listy musí být zdravá a svěží, listové srdíčko nesmí mít známky hniloby, listy nesmějí být uvadlé ani suché.

Z plodu uřízneme vrchol s listy, a to i s částí dužniny, část dužniny pak opatrně odřežeme ze všech stran – musíme přitom dávat pozor, abychom nepoškodili konec odřezku. Odřezek by měl mít na konci trochu dužniny. Necháme ho asi týden schnout, třeba ve sklenici bez vody, nebo jen tak na prkně na suchém místě. Před vysazením odstraníme spodní, menší listy – to je dobré udělat ještě před tím, než odřezky zaschnou. Konec odřezků ošetříme práškovým stimulátorem, který podpoří zakořenění.

Rozmnožovací substrát namícháme z rašeliny a agroperlitu (1:1) Substrát pak dáme do květináče a odřezek do něj zapíchneme a pořádně ukotvíme, kolem odřezku jemně utlačíme, případně přidáme ještě jednu vrstvu. Mírně zalijeme. Umístíme ve světlém a teplém prostředí (25 až 28°Celsia), substrát musí být stále mírně vlhký. Zakořenění trvá jeden až dva měsíce. Pak ho přesadíme do humózního a rašelinového substrátu. Dařit se mu bude hlavně ve skleníku či v zimní zahradě.

Související články