…a ještě jednou HNOJENÍ

In Okrasná zahrada, Poradna, Příroda by walsla

SPRÁVNÉ HNOJENÍ NENÍ VĚDA, NESMÍME TO ALE PŘEHNAT 
Organickými hnojivy dodáváme půdě zejména úrodnost a sílu, minerálními látky dodáme hlavně živiny.

V zahradě se obvykle používají průmyslně vyráběná minerální hnojiva a hnojiva organického původu. Jejich uváženým dávkováním dosáhneme vyrovnaného růstu pěstovaných plodin. Půdu lze hnojit tekutou i tuhou formou hnojiva.

Z organických hnojiv sem patří chlévská mrva, trus drobných zvířat i vepřů, ale musíme se zmínit o kompostu, rostlinách pěstovaných k zelenému hnojení, které tvoří obrovské množství organického materiálu, například některé obiloviny. V tekutém stavu se používá k hnojení močůvka, chlévská mrva ředěná vodou (hnojůvka).

Minerální hnojiva jsou chemické látky ve formě tuhé, a to v podobě prášku, granulí nebo kapaliny. Při práci s nimi musíme zacházet velmi opatrně, špatným zamíchání dávky hnojiv můžeme rostliny spálit a připravit o úrodu.

Organická hnojiva: nejdůležitější je chlévská mrva, která se nehnojí přímo, ale zapracovává se do půdy nebo do kompostu. Koňský hnůj obsahuje nejvíce dusíku a je ideální do pařenišť, ovčí má největší výhřevnost, obsahuje méně dusíku, proto se míchá s koňským. Nejhodnotnější a nejkvalitnější je kravský, hodí se tím pádem pro všechny typy půdy, na podzim se vyzrálý rozhazuje na záhony a zapracuje, nevyzrálý se hodí kompostovat.

Slepičí trus obsahuje hodně živin, nehnojíme jím přímo, rostliny bychom spálili, používá se do kompostu nebo vykvašený v tekutém stavu a je vhodný na kvetoucí rostliny i pod ovocné stromy.

Pro zahradu je nezbytný kompost, který obohacuje půdu o živiny, zvyšuje obsah humusu, podporuje činnost půdních bakterií, zadržuje vlhkost a provzdušňuje půdu, výhodou je, že jím, můžeme hnojit celoročně.

Související články