HORTENZIE – KYTKY, KTERÉ SI ZAMILUJE KAŽDÝ

In Okrasná zahrada by walsla

Hortenzie (Hydrangea) – je jedna z nejoblíbenějších zahradních rostlin, bohatá okvětí zdobí záhony od začátku léta až do pozdního podzimu, některé odrůdy poutají dokonce i v zimním období, uschlá okvětí ozdobená jinovatkou jsou doslova atrakcí zahrady.

Hortenzií je nepřeberné množství odrůd a v nejrůznějších barvách a tvarech, navíc nabídka se v zahradnictvích stále mění. Právě nové odrůdy mají nejen pestré barvy, ale jejich pěstování není navíc nijak náročné a jsou velice odolné. Nacházejí se mezi i takové, které lze pěstovat i v drsnějších klimatických podmínkách, kde by se původním druhům vůbec nedařilo.

Skupina Everlasting

Nejznámější firmy, které se specializují na pěstování hortenzií, jsou v Nizozemsku. Odsud pochází odrůdy skupiny Everlasting, které vznikly zejména pro trh s řezanými květy. Mají bohatá okvětí a velmi silné stonky, které ve váze vydrží dlouho svěží. Další jejich společnou vlastností je kompaktní nižší vzrůst, v dospělosti, nepřesahují výšku 120 centimetrů – a právě proto se hodí pro pěstování v květináčích, nejpřitažlivější jsou na nich právě pestrobarevné květy.

Barva se mění podle stupně vyzrání, na jedné rostlině se tak mohou střídat různé odstíny. Magical Revolution je odrůda známá i pod názvem Hokomarevo, která má květy tmavě modré, ale i bledě růžové, zabarvení závisí i od chemického složení půdy. Modrá barva vzniká, když je rostlina pěstovaná v půdě  s nízkým pH a obsahuje vyšší množství hliníku. Čím je půda méně kyselá, tím se zabarvení mění na světlejší odstíny růžové.