KRÁSNÉ HORTENZIE

In Květiny, Okrasná zahrada, Poradna by walsla

Levana
K této odrůdě patří nejnovější druh hortenzie latnatá, je to vlastně bujně rostoucí keř, který může být vysoký v příznivých podmínkách až pět metrů. Ale lze ji udržet i v menších rozměrech. Všechny tyto hortenzie vytvářejí květy na nových výhoncích, radikální řez v předjarním období ji tedy výrazně neomezí v tom, aby mohutně kvetla. Soukvětí dosahují velikosti až 50 cm a jsou v ní dva druhy květů: plodné (fertilní) a vnější neplodné, které lákají opylující hmyz. Odrůda je mrazuvzdorná.

Incrediball
Patří sem hortenzie stromkovité, květy vytvářejí mohutná okvětí, která často přesahují velikost hlavy člověka. Okvětí mají pevné stonky, které je udrží vzpřímeně ve větru i dešti. Barva květů se postupně mění, ze začátku jsou bílé, před rozkvětnutím a po něm jsou zelené.

Skupina Forever Ever
Prodejci ji nabízejí jen krátkou dobu. Odrůdy, které do této skupiny patří, mají jednu neobvyklou vlastnost – a to, že se květy tvoří jen na nových výhoncích. To umožňuje pěstovat tyto hortenzie i v drsnějších klimatických podmínkách. V případě, že je poškodí silné mrazy, rostliny mají dostatek listů, ale téměř žádné květy.

Omlazovací řez hortenzií
Tento řez je potřebný v pravidelném, zhruba čtyřletém cyklu u hortenzií starších 5 až 6 let. Těsně u země seřízneme výhonky starší 4 až 5 let, uvolní se tím prostor pro mladé výhonky. Většina neproduktivních výhonků po několika letech zdřevnatí a časem uhynou. Řezem se proces obnovy urychlí. Pokud je více starších větví, vybereme jen polovinu a odstraníme je hlavně ze středu keře, další jaro vše zopakujeme, průběžně odstraňujeme i nemocné a uschlé části.

Související články