Vy se ptáte… MALINÍK A OSTRUŽINÍK

In Od čtenářů, Okrasná zahrada, Ovoce, Poradna by walsla

“Když maliny a ostružiny vyndám ze země a přemístím je někam jinam, kde je zase rychle  zasadím … vydrží?” Za odpověď děkuje čtenář Zdenda.

Maliník a ostružiník vyžadují kypré, humusem dobře zásobené půdy. Pěstovat je se však prý daří téměř kdekoli, pokud tam ovšem stále dopadají sluneční paprsky. Je pravda, že maliník i ostružiník bujně roste i ve stínu – ovšem mnohem méně tu plodí, navíc jejich plody nemají ani svou výraznou vůni či chuť.

K výsadbě maliníku můžeme použít mladé výhony nebo libovolnou část výhonu či kořenu s očkem. Vzdálenost mezi sazenicemi bychom měli dodržet kolem 60 – 100 cm. Aby se sazenice ujaly, zkrátíme je hned po výsadbě na 3 pupeny a zahrneme zeminou. Na jaře pak zkontrolujeme, jestli mráz naše sazenice nevytáhl. Půda by měla být nepříliš těžká a hlavně nepodmáčená, nemá však rád ani půdu příliš lehkou, která rychle vysychá.

Ostružiník, který roste bujněji, sázíme na větší vzdálenost, a to 2 – 3 metrů. Dopřejeme mu prokypřenou půdu smíchanou s kompostem – sazenice dáváme jen mělce a řádně přišlápneme.

Potřebujeme-li maliník či ostružiník přemístit, tedy přesadit ať už z jakéhokoli důvodu, pak je v nemrazivém předjaří vhodná doba…postupujeme stejně jako při jejich výsadbě.

Související články