MÁTE OTEKLÉ OČI A PLNÝ NOS? MOŽNÁ JE TO ALERGIE

In Okrasná zahrada, Poradna, Příroda by walsla

Máte také červené oči, plný nos, špatně se Vám dýchá? Možná trpíte alergií. S jarem totiž naši nepřátelé – alergeny – přicházejí, aby nás pěkně potrápily. U některých jedinců může alergická reakce vyústit až do stavu ohrožující život. Co tedy dělat, abychom si alespoň trochu ulevili? Jakou metodu zvolit? Jakým stromům či rostlinám se vyhnout?

Mezi jarní alergeny (jejich sezona začíná většinou již v únoru – záleží však na počasí a dalších klimatických podmínkách) patří hlavně pyl stromů – je to například bříza, líska, habr, javor, olše, kaštan, ořešák, topol, dub, jalovec, cypřiš, smrk…a tak bychom mohli ve výčtu dřevin pokračovat. Jejich pyl je těžký, viditelný, a proto si většina z nás myslí, že mají alergii právě na ně.

Jsou tu však i alergizující rostliny (většinou trávy), a ty bývají pravou příčinou alergických potíží, i když jejich pyl není obvykle pouhým okem viditelný.

Která z rostlin je příčinou našeho utrpení, nám prozradí lékař. Ten také rozhodne, jaký lék bychom měli užívat. Můžeme s ním jistě pohovořit i o alternativních metodách. Co je však důležité? Znát své tělo, vědět, která z rostlin nám přináší nepříjemné alergické obtíže… a pak se místu, kde se vyskytuje, vyhýbat. V případě, že máme za chalupou pole například s krásnou žlutou řepkou, je to pro nás mnohem těžší. Tehdy asi sáhneme po medikamentech.

Ale zkusme se s naším handicapem naučit žít, neboť po jarní pylové sezoně nastoupí letní (většinou už v květnu) a v srpnu už je tu zase ta podzimní :-).

Související články