Dotaz čtenářky: Jak na krtonožku

In Okrasná zahrada, Poradna by walsla

Dobrý den, chtěla bych vás poprosit o radu. Mám plnou zahradu krtonožek. Ty malé potvůrky mi požraly minulý rok kořeny u veškeré zeleniny, kterou jsem zasadila. Nevím si rady. Děkuji za odpověď.  Pěkný den. Zdenka

V prosinci loňského roku jsme o krtonožce (Gryllotalpa gryllotalpa) psali. Protože je na našich zahrádkách nevítaným hostem, zkusíme si dnes připomenout několik rad od zahrádkářů – JAK NA NI. Přítomnost krtonožky poznáme podle nakypřené půdy a rostlin zničených nad hnízdem. Buďme vytrvalí, neboť krtonožka se neuvěřitelně množí, má totiž 2x ročně asi 100 vajíček. Proto je nejlepší najít přímo hnízdo a zničit je. Vytvářejí celý labyrint chodbiček směřujících k hnízdu zpravidla ukrytému pod prknem, dlaždicí, či plochým kamenem – tam najdeme otvor mířící svisle do země – krtonožka tu přes den přebývá.

1)   Připravíme si na ni pasti – tedy nádoby s trochou vody (hrnec, květináč, plechovka), které zapustíme do půdy. Mezi nádoby rozložíme na záhonek laťky – krtonožka se jim vyhýbá, obchází je…a tam už na ni čeká naše past. Ráno si pak už můžeme prohlédnout náš „úlovek“. (pozor na hloubku nádoby – z mělké ta potvůrka uteče J )

2)   Mnozí zase připravují pro cvrlikavé krtonožky zálivku – do konve s vodou dáme nepatrné množství jaru, promíchá a nalijeme do díry po krtonožce. Po chvilce tento hlučný rovnokřídlý hmyz z podzemí vyleze.

3)   Někdo zase používá granule na ničení slimáků, které nasype do hnízda krtonožky, a druhý den je jen jednoduše posbírá.