OBLÍBENÁ POMŮCKA – FÓLIE… KTEROU ALE VYBRAT?

In Okrasná zahrada, Poradna by walsla

Zahrádkáři rádi používají netkanou textilii, aby si ulehčili pěstování jahod nebo salátu.

Zahrádkáři stále častěji používají při pěstování zeleniny fólie s různou tloušťkou a světlostí, a to především ve fóliovnících. Na pěstování se používají i fólie různých barev, například hnědá, červená či žlutá.

Barevné fólie se hodí při pěstování plodové zeleniny, například rajčat, paprik, okurek. Stejně je lze použít i na cibuli a drobné ovoce (jahody), které rostou těsně nad zemí. Barevné fólie kromě snížení ztráty vlhkosti udržují i vhodnou strukturu půdy na pěstování zahradních plodin. Zabraňují také růstu plevelu, a tím snižují pracnost během ošetřování. Plody, listy i celé rostliny jsou čistší a méně znečištěné od závlahy. Musíme mít na zřeteli její životnost, kterou ovlivňují především povětrnostní podmínky.

Jaké fólie se používají
Průhlednázvyšuje teplotu půdy, ohřívá ji vlivem slunečních paprsků, vysrážená vlhkost se vrací do vrchní vrstvy půdy.
Černá – hlavně se používá při nastýlání pro pěstování rajčat, paprik, okurek, zvyšuje teplotu půdy v raných letních měsících, proto se rostlinám daří. Mají vhodné teplotní podmínky, které fólie udržuje v povrchové části půdy, což má značný význam pro tvorbu kořenového systému. Zároveň zamezuje růstu plevele.
Červenázabraňuje vypařování vody a vrací ji do půdy. Svými vlastnostmi působí na pomalejší růst nadzemní části s listy, tím tak pomáhá vyzrávání a ranou úrodu plodů.
Žlutá – má dobrý vliv na zásobování rostliny vláhou a i na udržení přiměřené vlhkosti v povrchové vrstvě půdy, důležité pro tvorbu kořenového systému.