JAHODY … od jara do léta

In Okrasná zahrada, Ovoce, Poradna by walsla

Záhon s jahodami by měl navíc aspoň částečně ochráněný před větrem, na druhou stranu není vhodné úplné závětří, neboť listy po dešti neuschnou dost rychle a rostliny mohou začít trpět houbovými nemocemi.

Jahodám se daří v lehčí písčité, hlinitopísčité půdě s dostatkem humusu. V těžké nebo přemokřené půdě trpí nemocemi kořenů a nerostou.

Vhodnou dobu, kdy vysadit jahody, je konec července až polovina srpna. Sazeničky vysazujeme do řádků vzdálených 40 až 60 cm, vzdálenost rostlinek v řádku by měla být asi 30 cm. Aby se i přes horké letní počasí uchytily, musíme je minimálně 10 dnů hojně zalévat, a to přímo ke kořenům. Až do pozdního podzimu musíme odstraňovat z rostlin odnože, aby se příliš nevysílily a aby byla úroda v dalším roce dostatečná. Pravidelně se zbavujeme plevele, dokud je ještě malý, kdyby přerostl, odebíral by jahodám zbytečně vodu a živiny. Navíc odstraňováním příliš vysokého plevele bychom mohli sazenicím poškodit kořeny.

Po sklizni z rostlin odstraníme také staré a nemocemi napadené listy. Téměř až do konce srpna necháme jahody odpočívat, dopřejeme jim méně vláhy a vůbec nehnojíme. Potom opět zkontrolujeme odnože, zvýšíme postupně zálivku a mírně přihnojíme dusíkem , aby měly jahody od poloviny září dost živin pro tvorbu budoucích květů.

Nejpozději po třetí úrodě jahodiště zlikvidujte a jahody vysaďte na nové místo!