KVĚTNOVÁ OCHRANA ROSTLIN

In Okrasná zahrada, Ovoce, Poradna, Zelenina by walsla

V květnu se rozhoduje nejen o množství, ale i o kvalitě příští úrody. Ve druhé dekádě měsíce začne rojení první generace známého a velice neoblíbeného obaleče jablečného, obtěžovat nás začnou mšice a další vetřelci. Tak hurá do boje proti nim!

Mšice – pokud jsme nestihli udělat předjarní postřik ovocných stromků, objeví se nám na nich kolonie mšic. V takovém případě je třeba stromy co nejdříve ošetřit například přípravky: Kalypso 480 SC, Nurelle D, Reldan 22, Pyrinex 25 CS, Pyrinex 48 EC.

Obaleč jablečný – termín rojení motýlů první generace obaleče jablečného závisí od počasí. V době kladení vajíček se aplikují inhibitory tvorby chitinu, které neničí užitečné organismy a méně zatěžují životní prostředí. Tyto přípravky stačí použít jen jednou. Pokud použijeme klasické přípravky v době, kdy se líhnou housenky, postřik bychom měli za 14 dní opakovat.
V době kladení vajíček použijeme Dimilin 48 SC či přípravek Integro. Přípravky na aplikaci v době líhnutí housenek – Nurelle D, Spintor, Steward, Třeboň 30 EC. Organofosfát: Reldan 22. Pyretroidy: Bulldock 25 EC, Cyprin 10 EC, Decis EW 50, Vaztak 10 EC. Neonikotinoidy: Kalypso 480 SC.

Rez hrušňová – na povrchu listů se vytvoří oranžové až červené oválné skvrny o průměru několika mm. Uprostřed skvrn jsou viditelné černé tečky, později se na spodní straně tvoří pohárkovité světlehnědé aecidie. Rez hrušňová je významnou chorobou hrušní a jalovců v těch lokalitách, kde jsou oba hostitelé v blízkosti do 150 až 200 metrů. Stromy se proti ní běžně neošetřují, v místech jejich pravidelného výskytu však zasáhnout lze. Poté, co strom odkvete a za dva týdny později, použijeme přípravky Baycor, Dithane, Novozir či Polyram.

Plíseň cibulová – během deštivých dnů bychom neměli zapomínat na preventivní postřiky cibule proti plísni cibulové. S postřiky je dobré začít v poslední dekádě května a postřik společně se smáčedlem (např. Siluet) opakovat několikrát v intervalech 10 dnů.

Červivost třešní – jejím původcem u pozdějších odrůd třešní a višní je vrtule třešňová. Abychom plody ochránili, postřiky provádíme 2 až 3krát v desetidenních intervalech v době, kdy se rojí dospělé mouchy, a také na začátku kladení vajíček. A kdy to přesně bývá? Dobrou pomůckou je, že k rojení vrtule dochází v době, kdy začíná kvést černý bez. V boji proti této potvůrce nám pomůžou přípravky Kalypso 480 SC, Decis EW 50, Mospilan 20 SP.

Související články