NĚKTERÉ KYTKY MOHOU VEN AŽ PO SERVÁCI

In Květiny, Okrasná zahrada, Poradna by walsla

Některé balkonovky musíme v zimě nechávat v místnostech, kde nemrzne, jinak by se jara nedočkaly. Nyní nastal čas, abychom je zase vyložili na balkony a terasy.

Pokud je máte doma a čekáte na poslední mrazíky – děláte dobře. Vydržte až po “třech zmrzlých”. Pankrác, Servác – ten třetí je Bonifác a slaví svátek 14. května,mají prý sestřičku Žofii (15.květen), ale vyplatí se počkat ještě nějaký ten den… tedy do 20. května. Mohlo by se Vám lehko stát, že o své květiny rychle přijdete. A které jsou ty náchylné? Je jich jistě dost, ale my se zaměříme jen na některé.
Dnes si připomeneme něžnou lantanu a exotický durman. Ve druhé části si přečteme něco o oblíbené fuchsii, známém oleandru a v poslední době se nabídky trhu rozšířily o zajímavou mandevilu 

Lantána (Lantana camara) – je exotický keř rostoucí v tropických oblastech. Po přezimování ve tmě zůstane bez listů. Už koncem února jsme zkrátili výhonky asi o polovinu a o tři týdny po přesazení musíme začít s přihnojováním, čímž se podpoří opětovné vytvoření listů a později nám bohatě rozkvěte. Samozřejmostí je i časté zalévání. Když výhonky dorostou, můžeme je zaštípnout, aby se pořádně rozvětvily. Rostlinu postavíme na světlé místo, kde je teplota od 12 do 15°Celsia. Na balkon či do zahrady ji umístíme až tehdy, kdy už nehrozí jarní mrazíky.

Durmany (Datura stramonium) – po přezimování ve tmě zůstane durman bez listů. Na jaře uřízneme jen poškozené a odumřelé výhonky, rostlinu vybereme z nádoby, odstraníme i odumřelé kořeny a ostatní zkrátíme o třetinu. Na dno květináče, který má být jen o něco větší než ten původní, musíme nasypat dostatečnou hrubou drenážní vrstvu. Přesazenou rostlinu umístíme na světlé místo, kde je teplota od 12 do 16°Celsia. Tuto kytku nesmíme vystavit polednímu slunečnímu záření, sluníčko by totiž spálilo nové přírůstky. Po dvou až třech týdnech aplikujeme první dávku hnojiva. Durman vyložíme na balkon až po 20. květnu, předtím ho postupně necháváme zvykat na čerstvý vzduch.

Související články