ROMANTIKU ZAJISTÍ VONÍCÍ ŠEŘÍK

In Okrasná zahrada by walsla

Jeho nasládlá vůně je až omamná a působí téměř magicky. Šeřík nemusí být jen fialový, jak ho známe nejčastěji. Navíc je tento keř skutečným symbolem jara. V době květu – obvykle to trvá dva až tři týdny – se s jeho vůní potkáváme téměř na každém kroku. Lidé ho vysazují jako solitér, ale i do skupiny keřů. Tradiční šeřík obecný s botanickým názvem Syringa je na pěstování opravdu nenáročný.

Šeřík už dávno nemá jen fialovou barvu květů, už před 150 lety Francouz Victor Lemoine vyšlechtil 180 kultivarů šeříku, od té doby se objevuje i v barvě bílé a světle fialové. Mezi jeho významné kultivary se zařadily i hybridy, které v 19. století vyšlechtila pěstitelka v Kanadě. Jsou velice odolné, mají dlouhé a jemné „metličky“ a nejsou příliš vysoké, proto se hodí do menších zahrad.

Tato rostlina potřebuje jediné – slunné místo. I když má ráda přímé sluníčko, daří se jí i v polostínu. Půda by měla být bohatá na výživné látky, dobře propustná a neutrální až alkalická.

První roky po vysazení šeříku je nutné udržovat dostatečnou vlhkost půdy, nesmí být ale přemokřená. Později stačí zalévat jen během delšího období sucha.
Protože je šeřík velmi odolná rostlina, nepotřebuje pravidelné hnojení ani žádné speciální hnojivo. Přivítá ovšem, když půdu kolem něj jednou za několik měsíců obložíme mulčem.