HRYZEC VODNÍ

In Od čtenářů, Poradna, Příroda by walsla

Hryzec vodní (Arvicola terrestris) je hlodavec s tmavohnědou srstí, délka těla může být i přes 20 cm, zatímco chlupatý ocas je dlouhý jen do 10 cm (to je nápadný znak, kterým odlišíme hryzce od potkana). Hryzec má navíc zaoblený čenich, malá očka a malinké ušní boltce.

Rád všechno ohryzává a dokáže zničit cokoli: vysázené rostliny, kořenovou zeleninu, trávník, ale i kořeny stromů – hlavně jabloní. Jeho přítomnost na zahradě nelze přehlédnout, kromě občasných hromádek vytváří také chodbičky skoro na zemském povrchu a my pak po něm nacházíme mírně nadzvednutou zeminu, hryzcovy cestičky.

Jak si tedy s hryzcem poradit?

Není to jednoduché – je to malý chytrý myšák a vyhýbá se dosti úspěšně všem našim nástrahám. Ale nedejme se odradit a vytrvejme v našem snažení, vystřídejme všechny známé metody. Ke vchodu jeho chodbiček – či přímo do nich vkládáme pastičky, nezapomeneme na jed – například otrávené obilí – ovšem musíme být opatrní, máme-li na zahrádce malé děti, či domácí zvířata. Vysazované stromky chráníme hustým pletivem, kterým vyložíme jámu. U starších stromků zasuneme pletivo do půdy na hryzcově cestičce jako překážku. Elektronické odpuzovače fungují na principu ultrazvukového signálu, který hryzce donutí opustit pozemek.

A pokud se Vám zdá, že jste zkusili všechno, odkryjte v některých místech hryzcovu chodbu – nemá totiž rád průvan. Stejně tak nesnáší hluk, takže lze vyzkoušet i různé větrníčky z PETlahví umístěných na kovové tyčce zapíchnuté do země. Jsou zahrádkáři, kteří mají dobré zkušenosti s vypuzováním hryzce rostlinkami – pěstují určité druhy, jejichž pach ho odpuzuje. Je to například česnek, laskavec, pryšce či afrikány. Z přírodních nepřátel hryzců můžeme jmenovat kočku i psa, lasičku, ježka nebo hady.

Věříme, že čtenáři (například paní Postřihačová), kteří psali o svých problémech s hryzci, budou ve svém boji s tímto malým nepřítelem zahrádek úspěšní.

Související články