SRPEN – JE ČAS PŘIPRAVIT SE NA DALŠÍ ROK 

In Květiny, Okrasná zahrada, Poradna, Příroda, Zelenina by walsla

V tomto období je třeba pravidelně zalévat kompost, aby nevyschl a plnil svou funkci. Trávník každý den dostatečně zalévejte a odstraňujte plevel. Neměli byste ho sekat příliš nakrátko, protože má sklon rychleji vyschnout. V době bujného růstu je potřeba ho hnojit.

Některé letničky odkvetly a tvoří se semena. Pokud je nechceme příští rok kupovat, můžete je uskladnit a na jaře zasít. Začínáme připravovat půdu pro výsadbu cibulovin. Trvalky množíme dělením a zakládáme skalky. Je čas množit pelargónie, přesazovat pivoňky a jehličnaté stromky s kořenovým balem. Pokud jste některé pokojové rostliny a některé teplomilné druhy na léto přemístili do exteriéru, měli byste začít myslet na to, že je co nevidět budete muset přenést dovnitř. Pokud máte druhy, které jste vysadili na volné místo, a zimu musejí přečkat v domě, udělejte to právě nyní, aby stihly v květináčích zakořenit.

V ovocné zahradě v srpnu prosvětlujeme koruny stromů, stříkáme proti škůdcům, hnojíme a zejména zaléváme. Méně nebo dokonce nerodící stromy lze omladit řezem. Vyřezávat lze i starší vlašské ořechy, u nichž nemůžeme čekat na období vegetačního klidu. Koncem měsíce zkracujeme letorosty broskvoní.

Tento měsíc je nejdůležitější sklizeň, zavařování a uskladňování naší úrody. Ve druhé polovině srpna bychom měli seříznout vrcholky u rajčat, zabráníme tím nasazování výhonků a nových květů – plody by už do podzimu nestihly dozrát.

Jestli jste vysadili okurky, měli byste je sbírat podle toho, jak jsou zralé, každý den, aby nepraskaly. V teplejších oblastech je možné stále vysadit cibuli a petržel.

Bylinky mají v tomto období největší sílu – můžeme je sušit, mrazit, nebo použít jako čerstvé do čajů salátů či alkoholických nebo nealkoholických nápojů. Ve vegetačním období odstraňujeme a uštipujeme lístky, aby rostliny zesílily.

Související články