NA CO NEZAPOMENOUT V LISTOPADU  

In Okrasná zahrada, Poradna, Zajímavosti by walsla

Poslední listopadové dny…a začíná nám prosinec. Co se tedy dá ještě stihnout na zahrádce?
Ukládáme osivo
Z letošních výsevů nám zůstaly nějaké zbytky osiv, aby si zachovaly klíčivost, musíme je uchovávat jen tehdy, jsou-li zdravá, dobře vyzrálá, suchá a čistá. Každé osivo si viditelně označíme názvem druhu, odrůdy i rokem sběru a uložíme je (třeba v papírových sáčcích) do chladu a sucha.
Čas zeleně na okně
S příchodem zimy si domů přinášíme část živé zahrádky na okno bytu – pro potěchu oka, chuťových a čichových buněk, ale i pro užitek – vitamíny jsou v zimě vzácnější. Pěstujeme různé zelené natě, které zlepší chuť, vůni i vzhled jídla. Nejsnáze si vypěstujeme rychle rostoucí řeřichu, stačí jednoduchá plochá miska a třeba buničitá vata, či ubrousky. Rychlit však můžeme také pažitku, petrželovou i celerovou nať.
Oleandr – zazimujeme a řežeme
Oblíbený dekorativní oleandr je jedna z rostlin, kterou musíme kvůli jejím nárokům na teplo přenést domů, přestože je v porovnání s ostatními teplomilnými poměrně odolný a snese i krátkodobý pokles teploty až na mínus 5 °C. Před uložením odstřihneme pouze odkvetlá květenství. Pokud bychom se rozhodli pro zpětný řez, oleandr zahustíme, ale odstranili bychom tak i budoucí květy. Bez ztráty květů můžeme zahustit oleandr tak, že každý rok zkrátíme jen třetinu holých výhonů ve výšce 10 cm nad zemí.

Související články