PAŘEZ? – JAK SE HO ZBAVIT?

In Okrasná zahrada, Poradna by walsla

Dobrý den, nemohli byste mi poradit, jak se zbavit překážejícího pařezu? Děkuji AM, Rokycany

Pokud se rozhodneme odstranit pařez, máme několik možností. Asi nejlepší z nich je pozvat na pomoc odborníky, kteří nám poradí, případně i pomohou, protože mají nejen zkušenosti, ale i speciální tahač či frézu. Asi vždy bude záležet na velikosti a množství pařezů – je-li jich hodně, bude práce samozřejmě časově, manuálně, ale i finančně náročnější.
Jak si poradíme sami? Našli jsme několik rad:
1)   Vyvrtáme do pařezu několik děr, do kterých nasypeme ledek draselný, zalijeme vařící vodou, ucpeme díry. Vodu průběžně a hlavně trpělivě doléváme – po několika měsících někdy i měsících se pařez rozpadne.
2)   Navrtat díry, nasypat močovinu a zakrýt posečenou trávou – houby, které tu začnou růst, urychlí tlení.
3)   Navrtáme díry (průměr 10 – 12mm) asi v 10cm vzdálenostech, zasypeme je dusičnanem (amonný, sodný, draselný) – ucpeme čímkoli (korkové zátky, kolíky do dřevotřísky, vosk). Po ¼ roce doplníme. Většinou se vytvoří dřevokazná houba, která pařez zničí a ten se rozpadne do 2 – 3 let.
4)   K likvidaci můžeme použít tzv. likvidátor pařezů a kořenů Root. Při koupi dostanete i návod, kolik a jak velké díry vyvrtat a jak Root aplikovat. Přípravek se vsákne a kořeny se pak dají vypálit. Trvá to zhruba 1/2  až 1 rok.
5)   K vylomení pařezu používám univerzální naviják (tzv. hupcuk) – je to otázka několika minut.
6)   Okolo pařezu odhrabeme hlínu a uřízneme jej pilou – zeminu zase přihrneme, jestliže je pařez čerstvý, potřeme je Roundupem (ředit 1:1).

Související články