JMELÍ BÍLÉ

In Příroda, Zajímavosti, Zdraví by walsla

Protože se nám Vánoce spojují se jmelím, můžeme si něco o něm připomenout. Název Viscum album se odvozuje od viscōsus (což znamená lepkavý – vlastnost bobulí) a albus (bílý – barva bobulí).

Jmelí bílé (Viscum album) je stálezelený poloparazitický keřík, který vytváří kulovité trsy v korunách stromů jehličnatých i listnatých – je přichycen svými kořeny k větvím. Dorůstá v průměru až 1 metr a jeho stáří může být i několik desítek let. Má poměrně křehké větvičky s oválnými tuhými listy, na vrcholcích větviček jmelí vykvétají květy, z nichž se vyvíjejí bílé cca ½ cm bobule. V Česku se vyskytuje jmelí listnáčové (objevuje se například na topolu, lípě, javoru, vrbě, bříze, olši.… ale i na ovocných stromech jako například líska, jabloň, broskvoň, moruše…), dále jmelí bílé jedlové (roste pouze na jedli bělokoré) a jmelí bílé borovicové (na borovici lesní, černé, borovici kleči a velmi ojediněle na smrku). Všechny druhy jmelí mají léčivé účinky, proto také má jmelí široké uplatnění v lidovém léčitelství.

Jmelí je opředeno mnoha pověrami a mýty, důležitou roli hrálo i v náboženské tradici evropských národů. Stalo se symbolem života i ochranným talismanem. Keltové například věřili, že rostlina léčí všechny nemoci a odstraňuje neplodnost jak u lidí, tak u zvířat. Jmelí má skutečně blahodárný vliv na lidské tělo. Odvar z jejích listů a koncových částí větviček pomáhá při srdečních potížích a látkové výměně, ale také proti křečím, skleróze či při bolestech hlavy. Ale pozor: odvar se nesmí dělat z bobulí, protože ty jsou jedovaté! Proto je použití drogy možné jen po poradě s lékařem.

Související články