JAK PŘEDPĚSTOVAT HLÍZNATÉ BEGONIE

In Květiny, Od čtenářů, Okrasná zahrada, Poradna, Zajímavosti by walsla

Moje maminka pěstovala krásné begonie. Nemohli byste mi prosím poradit, jak si mám poradit s koupenými hlízami? Děkuji J. Korfová

Aby begonie včas kvetly, začneme práci s hlízami již v únoru.
1) Zakoupené hlízy (nebo ty, které jsme nechali řádně přezimovat) zasadíme jen mělce do plochých nádob naplněných rašelinou, umístíme je v místnosti s teplotou 15 – 20°C (zpočátku nepotřebují příliš světla) a jen velmi mírně zaléváme. Pozor na správnou polohu hlízy – abychom ji nezasadili obráceně – jamka, v níž byl loňský stonek, musí být vždy nahoře.
2) Jakmile začnou hlízy rašit, vsadíme je do květináčů a necháme zakořenit. Začneme řádnou drenáží, která přikryje odtokové otvory (v přemokřené zemině by zahnívaly kořínky), a truhlík nebo mísu plníme rašelinovým substrátem – opatrně položíme naklíčené hlízy, mírně zatlačíme a jen jemně zasypeme, abychom lépe viděli rostoucí klíčky. Umístíme na tmavším místě, zalijeme a přikryjeme folií, udržíme tak vhodnou vzdušnou vlhkost.
3) Klíčky nám povyrostly, a to znamená, že truhlík přeneseme na světlé místo chráněné před slunečními paprsky. Substrát udržujeme stále vlhký, aby se rostlina správně vyživovala – pozor však na přemokření, které by mohlo begonii ohrozit plísněmi.
4) Begonie už mají alespoň 4 pravé listy (většinou v dubnu) a nastal čas přesadit je do pěstebních nádob – kromě drenáže a rašelinového substrátu přidáme trochu kompostu, na dno hnojivo (begonie milují slepičí trus). Rostliny umístíme v polostínu, chráněné před prudkým větrem a deštěm.
A pak už se jen těšíme, pravidelně zaléváme a přihnojujeme plným hnojivem – odměnou nám jsou už v červnu nádherné květy, vydrží až do prvních mrazíků…pak sklidíme a zazimujeme hlízy a…

Související články