OLYMPUS DIGITAL CAMERA

ÚNOR NA ZAHRÁDCE – 1  

In Okrasná zahrada, Zelenina by walsla

Únor je zimní měsíc a paní Zima stále vládne v našich zahrádkách, přestože se to někdy moc nezdá. Pro zahradníčky, zahrádkáře, pěstitele a milovníky rostlin však už právě teď přichází jejich čas. První přísliby jara si razí svou cestu sněhovou přikrývkou za světlem a teplem – napřed začínají odolné čemeřice a veselé talovíny a pak už nepotrvá dlouho a budeme se těšit sněženkami, krokusy, znovu nás udiví růžové lýkovce…

Výsevy za okno
Pro nás je ten pravý čas na první výsevy pro předpěstování sazeniček květin i zeleniny semínka do misek a tepla – na okenní parapet, či do vytápěného skleníku).
Teď jen čím začít – určitě se vyplatí výsev u celeru, brokolice, paprik, raného salátu. Můžeme také začít s předpěstováním petrželky, rajčat, cibule.

Rostlinám vodu
Ani letos nám zima neukazuje svou pravou tvář, šetří zatím mrazem i sněhem, a to se jistě nebude líbit našim stálezeleným, které mají právě na vodu značné nároky.  Rostlinám s většími listy (například rododendrony, aukuba, bobkovišeň…) je tedy třeba vodu doplnit, ty drobnější (jako skalník, zimostráz, azalka…) se s nedostatkem vody lépe vypořádají.

Zimní zelenina na záhonu
Pokud jsme na záhonu nechaly ještě kadeřávek, zimní pór, či růžičkovou kapustu, je pravý čas je sklidit a uložit. S přibývajícím teplem by totiž ztrácely na kvalitě. A vlastně si tím také uvolníme záhon na další výsadbu (vhodné jsou například cibule, salát).

Sad
Tady nás asi čeká nejvíc práce. Musíme prořezat a teprve poté postříkat stromky. Prohlédnout vedení a kůly – případně je opravit. Pokud plánujeme výsadbu nových stromků, vykopeme jámy, ze starých stromů zase odstraníme starou borku. Vyhrabeme staré listí, trávu, či spadané loňské plody a ke stromům navezeme kompost.