LEDEN NA ZAHRÁDCE 1  

In Okrasná zahrada, Poradna by walsla

Přestože i ta letošní zima na sebe nechala dlouho čekat a mrazivé dny přišly až koncem prosince, sněhová přikrývka chybí. A naše zahrádka by měla odpočívat a nabírat nové síly. Zahrádkář však zůstává bdělý – průběžně kontroluje zimní zabezpečení, přemýšlí o jarní výsadbě a o prvních výsevech za okno.
Živý vánoční stromeček
Pokud jsme si na Vánoce pořídili živý stromeček v kontejneru, neměli bychom ho dlouho nechávat v teplém bytě – teplo a sucho je totiž pro něj dost náročné a nijak mu nesvědčí, přestože jsme jej po celou dobu opatrně rosili. Nebudeme tedy čekat až do Tří králů a přesuneme jej zpět do přírody. Přechod musí být pozvolný – začneme přesunem z teplého pokoje do chladnějšího prostředí chodby či verandy, kde ho necháme aklimatizovat minimálně 3 dny.
Plánování
V lednu už nadšení zahrádkáři pročítají odborné časopisy a knihy, hledají na internetu a pečlivě plánují, co všechno a jak budou pěstovat, co na svém pozemku vylepší, co nového vyzkoušejí. Začátečníci většinou nakoupí všechno, co vidí v nabídce trhu či co se jim líbí – zkušení pěstitelé však nakupují a plánují promyšleně – budují své zahradní království postupně a s rozmyslem. Takže plánujme a těšme se…
Rouby
Počátkem ledna odebereme rouby třešní a višní, koncem měsíce ještě rouby meruněk a švestek.
Zdravá nať
V týdenních intervalech dáváme naklíčit řeřichu, použít můžeme i hořčici, necháme narašit cibuli, snadné je i nakličování obilovin a luštěnin (namočená semena musíme pravidelně proplachovat). Čerstvá nať a klíčky, které průběžně sklízíme, doplní náš jídelníček o vitamíny a enzymy a ty nastartují váš zimou unavený organismus.

Související články