PAULOVNIE – SOLITÉRNÍ STROM, KTERÝ NEOBYČEJNĚ RYCHLE ROSTE 1

In Příroda, Zajímavosti by walsla

Přestože jsme o zajímavé paulovnii již několikrát na našich stránkách (viz níže) psali, často se na tuto dřevinu ptáte. Proto jsme se k tomuto tématu znovu vrátili, abychom doplnili, co by mohlo naše čtenáře ještě zajímat.
12/2013 paulovnie – rychle rostoucí
12/2013 paulovnie – otázky a odpovědi
01/2014 paulovnie a její využití
08/2014 paulovnie – krásná i užitečná

Podívejme se dnes na jeho květy, listy a semena, příště si připomeneme kromě různých zajímavostí i možnosti využití.

KVĚTY jsou velké a příjemně voní. Med z květů paulovnie je lehký, průhledný, chutný a voňavý, navíc slouží jako lék. Odborníci ho hodnotí jako vysoce kvalitní. Navíc pomáhá při léčbě bronchitidy, respiračních onemocněních, zlepšení funkci jater, podporuje tvorbu žluči a funkci trávicího ústrojí. Za tyto vlastnosti vděčí tento med biologicky aktivním látkám v květech.
LISTY má obrovské listy (měří v průměru až 75 centimetrů – druh Paulownia Tomentosa) a bohatá koruna vytváří husté stíny na odpočívadlech v parcích – města zbavuje prachu právě díky ochmýřeným listům, na kterých se usazuje. Navíc mají vhodné složení pro přípravu krmiv pro pasoucí se zvířata – obsahuji přibližně 20 procent bílkovin a živin. Podle odborníků obsahují listy látky, které příznivě ovlivňují játra, ledviny, žlučník a také velice dobře působí na plicní potíže.
Listy se využívají i v kosmetice. V asijských zemích je toto využití stejně staré jako medicína sama, ale pro Evropu je stále novinkou. V posledních letech se výtažky z listů paulovnie staly součástí krémů a parfémů.
SEMENA této rostliny se taktéž využívají. Počátkem 19. století byla použita pro balení a přepravu křehkého porcelánu – a to je také způsob, jak si paulovnie dostala do Spojených států a Evropy.
(na fotografii semeno stromu paulownia tomentosa)

Související články