BROMÉLIE

In Okrasná zahrada by walsla

Bromélie (Bromelia) – tato rostlina pochází z deštných pralesů Střední a Jižní Ameriky, kde se zachycují buď na větvích stromů nebo kmene (epifyty), nebo jsou to klasické zemní rostliny. Mají zbarvené listeny, košťátka na silných barevných stoncích nebo květy ve tvaru kopí a meče.

Protože tato temperamentně působící kytka pochází z tropů, je dobré v místnosti, kde ji chceme pěstovat, udržovat teplotu 18 až 25°Celsia a vysokou vlhkost vzduchu. Potřebuje tedy časté zalévání a rosení odstátou vodou, vydrží však zalévání i do listové růžice, květináč bychom ale neměli nechat stát ve vodě. Květy na rostlině vydrží poměrně dlouho, aby kvetly, přihnojujeme každé 2 až 3 měsíce tekutým hnojivem a udržujeme v místnosti stejnoměrné teplo. Když odkvete, květy uřízneme. Po nějaké době po stranách rostliny vyroste nová odnož, kterou po vytvoření vlastních kořenů můžeme oddělit od mateřské rostliny, a v novém květináči opět bude kvést.

Když chceme, aby bromélie rychleji zakvetla, zabalíme ji na několik hodin do průsvitné fólie společně s několika jablky – ty vylučují látku, která podporuje tvorbu květů.

Související články