VYHLASME BOJ BRŠLICI

In Okrasná zahrada, Poradna, Příroda, Zdraví by walsla

BRŠLICE KOZÍ NOHA – takový krásný veselý název a představuje snad nejúpornější plevel, nebezpečný a obtížný, který znají mnozí zahrádkáři. Bršlici (Aegopodium podagraria) – se také říká kerhák, kerhátek či karhátek, kozonoha, bylina podágrová, heř, husí noha, kozí list, jarous, jarús, jericho

Kde ji najdeme – převážně na vlhkých a polostinných místech (v příkopech, sadech i v zahrádkách, poblíž plotů, na březích vodních toků …)

Vzhled – jedná se o vytrvalou rostlinu s rozlehlou sítí oddenků s vysokou regenerační schopností
(při odplevelování záhonu je třeba oddenky z půdy pečlivě vybírat, jinak rostliny vyrostou znovu).
První rok vytváří přízemní růžici listů a kořenový systém, další rok pak vyroste až 100 cm dlouhou lodyhu s květenstvím – okolíkem, plody jsou dvounažky.

Jak na ni – pokud bychom s ní nebojovali, je schopna zamořit celou zahradu. A kdo ji na své zahrádce má, ví, že je to skutečně velký problém.
Abychom se jí zbavili, museli bychom zlikvidovat skutečně všechny i ty nejmenší kousíčky oddenků (její regenerační schopnost totiž zajistí růst – podobně jako pampeliška i z malého kousku kořene, proto čistíme půdu opravdu pečlivě). Někdo doporučuje pěstovat na zamořeném místě bujně rostoucí lichořeřišnici (Tropaeolum majus), která je schopná svým hustým porostem bršlici oslabit. Jinou možností je pokrýt půdu vrstvou listí (20 – 30 cm), výběžky bršlice jí prorostou a dobře se pak odstraňují.
Budete-li se na bršlici hodně zlobit, vzpomeňte, že i ona má své léčitelské schopnosti – pomáhá například při revmatismu nebo při močových kaméncích – obsahuje mnoho prospěšných látek, které pomáhají rozpouštět soli v těle, to je užitečné nejen při léčení dny (dna = podagra a latinský název bršlice je Aegopodium podagraria). Je také bohatá na vitamín C a můžete její mladé lístky dávat do salátů či do polévky.

Související články