ZDRAVÍ A LÉČIVKY – KORIANDR SETÝ

In Okrasná zahrada, Poradna, Příroda, Recepty, Zajímavosti, Zdraví by walsla

Koriandr setý (Coriandrum sativum) – lidově Koriandr setý – čínská petržel, cilntro, culantro, kyšnec, koliandr…je prastará léčivka, používaná byla již ve starém Egyptě a zmiňuje se o něm i Starý zákon. Je to jednoletá bylina, dorůstá cca do 70 cm, je nenáročná na pěstování, celá rostlina je silně aromatická (hlavně díky obsahu tridecenalu – pro mnohé je tato vůně nepříjemná).
Pochází pravděpodobně ze západní Asie nebo východního Středozemí, ale vyskytuje se v Evropě i Africe, v jižní části Austrálie i v Americe.
Obsahuje například silice, třísloviny, vitamín C, linalon, mastné oleje, kumaríny (nesmí ho užívat proto lidé s poruchami srážlivosti krve). Sbírá se plod (kulovitá dvojnažka) – usušený má ostrou kořenitou chuť a aromatický zápach.
Upravuje trávení, nadýmání, mírní žaludeční křeče, zvyšuje chuť k jídlu, podporuje vykašlávání, má také příznivé účinky na nervovou soustavu. Zevně se přikládá na vředy či revmatická onemocnění kloubů. Známý pan Mathioli o koriandru tvrdí, že „posiluje paměť a žaludek, dává čistý vonný dech, moří červy v životě a posiluje přirození“.
Nálev: 2 čajové lžičky rozmačkaných plodů na šálek vody – denně vypít 2 až 3 šálky.
Jako koření se používá hlavně v kuchyni anglické, indické, ale i německé a v okolí Středozemního moře – nejčastěji při nakládání hub, červené řepy a zelí, ale i při výrobě uzenin, do luštěnin, omáček a rybích pokrmů, ale také v cukrářství a likérnictví.

Související články