MARKÉTA 

In Kalendář, Zajímavosti by walsla

Markéta má svátek 13. července, jméno pochází z latinského margarita, z řeckého margarites a to zase ze staroindického maňdžárí – což znamená perla.
V ČR je přes 57 tisíc žen a dívek, které mají tohle krásné jméno – je na 26. místě, ale také ve světě je Markéta – Markyta oblíbená. Tak například v Anglii je to Margaret, Marjorie, Meggie, Peggy nebo taky Margot, Francie má Marguerite, v Itálii – Margherita a Německo – Margarete, Grete či Gretel, ve Finsku – mají Markettu a Španělsko zase – Margaritu a v sousedním Slovensku je to Margita.

Známe známé Markéty? Je jich mnoho, vybrali jsme například skotskou královnu Markétu Anglickou (1240–1275), českou a německou královnu Markéta Babenberská (1204/5–1266), další slavná vladařka toho jména byla česká princezna a dánská královna Markéta – Dagmar Přemyslovna (asi 1186–1213), tyrolská hraběnka Markéta Pyskatá – dcera Jindřicha Korutanského (1318–1369)…
A k dalším – i když bez titulu, ale stejně báječným ženám patří třeba česká prozaička a scenáristka Markéta Zinnerová, nebo herečka Markéta Fišerová, či Markéta Hrubešová – česká herečka aj.
A nelze nepřipomenout kultovní český film – Markéta Lazarová…

Svatá Markéta zřejmě vůbec neexistovala, přesto se však stala ve středověku jednou z nejoblíbenějších světic. Údajně byla dcerou pohanského kněze, ale protože vyznávala křesťanství, otec ji zavrhl. Jako křesťanku ji udal odmítnutý nápadník – Markéta byla mučena, rány se jí ale vždy zacelily, a tak byla asi roku 275 sťata mečem.
Sv. Markéta je patronkou těhotných žen, rolníků a pastýřů. Bývá zobrazena se zabitým drakem – symbolizuje se tak vítězství dobra nad zlem.

(na obrázku margareta – kopretina)

Související články