ZDRAVÍ A LÉČIVKY – KOZLÍK LÉKAŘSKÝ 

In Okrasná zahrada, Poradna, Recepty by walsla

Kozlík lékařský (Valeriana officinalis) – lidově například baldrián, baldrán, dřeveňák, kočičí kořen, kozelec, kozlíček, odolen, paldrám, čertikus, paldran, valeriana…je vytrvalá velmi životaschopná bylina. Má krátký, silný oddenek s množstvím hnědých kořenů. Lodyha je dutá, květy v latách jsou světlounce růžové až bílé. Roste na vlhkých loukách, v křovinách v Evropě, Asii i Severní Americe.
Kozlík je významná léčivka používaná už od starověku, slavný Mattioli popisuje dokonce 3 druhy kozlíků: větší, menší a nejmenší. Kdysi byla droga z kozlíku považována za zaručený prostředek proti čarodějnicím.
Sbírá se oddenek s kořeny, kde jsou soustředěny účinné látky, ale i nať s květem. Droga obsahuje velké množství léčivých látek – čerstvé kořeny jich mají až 3x více než sušené. Hlavní obsahovou látkou je silice (limonen, pinen, acetáty, formiáty…), také estery kyseliny mravenčí, isovalerové a octové (ty způsobují ono intenzivní baldriánové aroma).

Kozlíková droga je součástí nejrůznějších čajových směsí a dalších přípravků – působí mírně povzbudivě, proti křečím, při migréně, srdeční úzkosti, žaludeční a střevní neuróze, na uklidnění … Nikdy však kozlík nesmíme používat dlouhodobě a ve velkých dávkách – poraďme se s lékařem.
Kozlíkem proti nespavosti: 1 lžička drogy do skleničky vody – 24 hodin louhovat – vypít najednou večer před spaním.