KDE SEHNAT SEMENA MANDRAGORY?

In Okrasná zahrada, Poradna by walsla

Dobrý den, slyšel jsem o zázračných účincích mandragory. Nemohli byste poradit, kde se seženou semínka nebo sazeničky této kouzelné rostlinky? Děkuji W. Novosad, Praha.

Mandragora lékařská neboli pokřín lékařský (Mandragora officinarum) má několik lidových – jak jinak v češtině i zajímavých názvů (uvádíme například: alraun, cicmužíček, čertovo jablko, kořen satanův, morion, mužíček, mužík, satanovo jablíčko, strýček, vejce džinů, ďáblova varlata, zemský mužíček, zlatá jablíčka lásky…). Tato jedovatá rostlina tolik opředená tajemstvím pochází ze Středomoří – pro své psychoaktivní účinky a zvláštní tvar kořene byla vždy spojována s magií a čarodějnictvím. Vzpomeňme třeba na Rudolfa II. ve filmu Císařův pekař, který tolik věřil v její kouzelnou moc.
Mandragora je vytrvalá bylina (dožívá se i 50 let) s růžicí podlouhlých oválných listů a zelenobílými či modrofialovými zvonkovitými květy. Jejím charakteristickým znakem je silný dužnatý kořen připomínající lidské tělo (dosahuje do hloubky až 1m). Ten má ony vyhledávané léčebné účinky – působí jako silné sedativum, hypnotikum a halucinogen (prý i afrodiziakum). Vyhovuje jí propustná neutrální nebo i kyselá půda, slunce i polostín – vydrží i -15°C.

V zahradnictví či prodejnách mandragoru asi tak lehce neseženeme, ale možná je to dobře, experimentovat s ní by bylo lehkomyslné a nebezpečné. Pokud byste potřeboval více informací, pak se obraťte na nejbližší botanickou zahradu či na specializované pracoviště lékařské fakulty.