ZDRAVÍ A LÉČIVKY – MĚSÍČEK ZAHRADNÍ    

In Okrasná zahrada by walsla

Měsíček zahradní (Calendula officinalis) – lidově – bradavičné koření, bylina deště, deštná bylina, kalendule, krušíček, krušínek, květ nehtekový či umrlčí, nehtík, nechtík, nepravý šafrán, nevěsta léta, pampalík, sluneční nevěsta, sluníčko, slunovrat…je léčivá rostlina, která se odpradávna pěstuje na našich zahrádkách zpravidla jako jednoletá. Pochází ze Středomoří a Orientu. Dosahuje výšky kolem 50 cm, má jemně chlupaté listy a lodyhu – květy září oranžově žlutou barvou.
V lidovém léčitelství má široké použití, pan Mathioli jej považoval za užitečný spíše zevně – na křeče i k vykuřování. Účinné látky tvoří např. silice, saponiny, slizové látky, kyselina salicylová…Sbíráme plně rozvinuté červeně oranžové úbory (nejlépe v poledních hodinách), sušíme je ve stínu, aby neztratily barvu (max.teplota do 35°C). K léčivým účinkům patří protikřečový, vylučování žluče, snižování pocení, menstruační potíže, zlepšení činnosti žaludku, hemoroidy – nejčastěji jako výluh anebo odvar. Asi více je však používán zevně, a to hlavně proti plísním, na bércové vředy, proleženiny, omrzliny, popáleniny, bradavice apod.
Uplatňuje se také v kosmetice a v gastronomii – květy nahradí drahý šafrán, můžeme jimi obarvit máslo, posypat chleba s máslem, přidat do salátu…

Co si z něj můžeme doma vyrobit? Výluh, odvar, olej, tinktura, mast, mléčný obklad…použít můžeme i čerstvou šťávu.