ZAHRADA V LISTOPADU

In Kalendář, Květiny, Okrasná zahrada, Zajímavosti, Zelenina by walsla

Většina kvetoucích rostlin je už pryč, ale naše zahrady stále ještě mohou zdobit pestrobarevné chryzantémy, listopadky. Zahradu zkrášlují teď i během zimy některé ozdobné trávy i jejich již odkvetlé květy, které ponecháme.

Aby chryzantémy ve váze vydržely
Podzimní krásky si uřízneme a dáme do vázy, aby nám dělaly radost i doma. Řezané květy však rychleji vadnou a příčinou je vzduch! Ten totiž vnikne do pletiv ve stonku a vzduchové bublinky vytvoří překážku, která zabrání příjmu vody – květ tak rychleji uvadá. Zkusme odříznout konce stonků pod vodou – tak voda rychle vnikne do pletiva a vzduch nemá šanci.
Pozdní zelenina
V tomto měsíci už musíme ukončit sklizeň všech druhů pozdní zeleniny i košťálovin. Snažíme se sklízet v sušších dnech, aby nám na kořenech nezůstávala mokrá hlína, která snižuje trvanlivost zeleniny. Každý kus prohlédneme, vytřídíme poškozené a k uskladnění vybereme jen ty nejkvalitnější. Ty méně kvalitní kousky spotřebujeme co nejdříve.
Výsev
V listopadu můžeme vysít do připravených záhonů s výživnou a těžší půdou ranou karotku, kořenovou i naťovou petržel, pastinák, ředkvičky, salát i cibuli, ozimé odrůdy košťálovin, špičaté zelí…Chceme-li mít na jaře sklizeň co nejdříve, přikryjeme záhon bílou netkanou textilií.

Související články