ZDRAVÍ A LÉČIVKY – PODBĚL LÉKAŘSKÝ  

In Okrasná zahrada, Poradna by walsla

Podběl lékařský (Tussilago farfara) – lidově babuše, babuška, koňské kopyto, mateří líčko, majík, Marie líčko, podbělice, podbílek, podkovka, podbiol, májík, líčko Marie, zaječí lupen, syn před otcem…je vytrvalá plevelná léčivka, která jako jedna z prvních vítá jaro (březen, duben) svými žlutými květy a teprve po odkvětu se objevují svrchu lysé a lesklé, vespod šedě plstnaté listy. Podběl je poměrně hodně rozšířen, roste na hlinitých a vápenitých půdách, často na okrajích cest, rumištích, náspech a polích, na navážkách…Sbírají se květní úbory (brzy zjara) nebo list (květen – červen). Květy se suší rychle ve stínu – obsahují silice, žluté barvivo, slizy, třísloviny a hořčiny, zatímco listy se mohou sušit i na slunci a obsahují hlavě slizové lásky, inulin, silici, parafíny… Podběl byl vyhledávanou bylinkou už ve starověku, cenil si jí Hippokrates i později Matioli, který mimo jiné napsal: „Koňské kopyto je užitečné proti všelikým neduhům prsou…
Obě drogy se používají při nemocech horních cest dýchacích, při kašli, astmatu. Urychlují hojení ran a působí mírně močopudně. Zevně se používají listy na obklady.

Obklady z čerstvých listů na bolestivé klouby, při revmatismu, dně i po úrazech – listy opereme ve studené vodě a hustě jimi obložíme bolavé místo, přidržíme obinadlem a přebalíme vlněným šátkem