POZDRAV Z KALIFORNIE  

In Kalendář, Od čtenářů, Poradna, Zajímavosti, Zdraví by walsla

Zdravím čtenáře Zahrádkářského týdeníku z Kalifornie. I když jsou tu podnební podmínky jiné, ráda si Týdeník pročítám. Nedávno mne zaujal článek o krevním tlaku. Chtěla bych jej doplnit o zajímavou informaci. Při návštěvě Mariánských lázní jsem objevila sochu Samuela Basche (mimochodem mého příbuzného), který objevil jak měřit krevní tlak. Posílám i fotografii, Vaše čtenářka Yana Bridle.
Samuel Siegfried Karl von Basch, lékař, fyziolog a patolog se narodil 1837 v Praze, zemřel ve Vídni roku 1905. Byl profesorem experimentální patologie, členem mnoha vědeckých společností i osobním lékařem mexického císaře Maxmiliána Habsburského. V Mariánských Lázních působil jako lázeňský lékař, a protože tam mezi hosty bylo mnoho hypertoniků, potřeba měřit krevní tlak byla velmi naléhavá. Dosud se tlak měřil tzv. „krvavou metodou“ (punkcí tepny), až profesor Basch sestrojil první přístroj – předchůdce dnešního tlakoměru. Na tepnu se přikládal gumový balonek naplněný vodou, který byl připojen na rtuťový manometr (na měření tlaku tekutiny).
14. května si připomínáme vysoký krevní tlak – Světový den hypertenze.
Na obrázku vidíme bustu světoznámého pražského rodáka doktora Bascha – plastiku však dosud neznámý zloděj v roce 2013 ukradl přímo z centra Mariánských Lázní…

Související články