ČTENÁŘI SE PTAJÍ – MY HLEDÁME ODPOVĚDI – BLÝSKALKA

In Květiny, Od čtenářů, Okrasná zahrada, Poradna, Příroda, Zajímavosti by walsla

Dobrý den, prosím neporadili byste mi – posílám fotografii keře, který jsem dostala od kamarádky. Ale ani ona neví, jak se rostlina jmenuje. Říkají jí jednoduše – podle lesklých listů: BLÝSKAVKA. Děkuji za Týdeník i za radu. Lidka Kunešová.

Na fotografii, kterou paní Lidka poslala je s největší pravděpodobností BLÝSKALKA (Photinia) – někde se uvádí také jako BLÝSKAVKA. Jsou to dřeviny (opadavé nebo i stálezelené) s bílými květy a červenými plody, pocházejí z východní Asie a některé druhy se pěstují jako okrasné.
Jednou z poměrně nových dřevin u nás je blýskalka (Photinia fraser ‘Red Robin’), roste rychle a kompaktně. Vyniká většími stálezelenými lesklými listy s červeným zabarvením (při rašení jsou zářivě červené, později bronzově vínové a v létě se změní na tmavě zelenou). Na jaře se objevují bílé květy v hustých latách.
Blýskalka potřebuje mírně vlhkou a kyselejší půdu bohatou na humus. Vyhovuje jí chráněné stanoviště na slunci nebo v polostínu. Vysazuje se do skupin nebo do živých plotů. Je možné ji tvarovat (řez provádíme v březnu, dubnu), a pokud by po tuhé zimě omrzla (i když je mrazuvzdorná – do 21°C), můžeme ji sestřihnout – obrazí znovu a ještě hustěji.

Související články